Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Erzurum 2026 Kış Olimpiyatları ile alakalı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Bakanlık olarak bir süreç yürütüyoruz.
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Erzurum 2026 Kış Olimpiyatları ile alakalı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Bakanlık olarak bir süreç yürütüyoruz. Türkiye olimpiyat düzenlemeye aday bir ülke, ülkemize olimpiyat çok yakışır.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığının bütçeleri üzerindeki görüşmelerin ardından Bakan Bak, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Federasyonların yapılanmaları konusunda çalışmalar yürüteceklerini belirten Bak, “Federasyonların güçlü olması için de kulüplerin güçlü olması lazım. Kulüplerimize sporcu, tesis bazında yapacağımız destekler ülke sporunun gelişmesinde ciddi rol oynayacaktır. Erzurum 2026 Kış Olimpiyatları ile alakalı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Bakanlık olarak bir süreç yürütüyoruz. Türkiye olimpiyat düzenlemeye aday bir ülke, ülkemize olimpiyat çok yakışır.” diye konuştu.

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na aday olan Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) davet ettiği yabancı basın mensuplarıyla görüşmesine değinen Bakan Bak, “Şu andaki tesis, stat yaşımızın ortalaması 1,8 olarak öngörülüyor. Avrupa’da böyle bir tesis yapısı yok.” değerlendirmesini yaptı.

Eskişehirspor taraftarına teşekkür

Bak, Eskişehirspor taraftarına A Milli Futbol Takımı’na verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Bu statta yapılan ilk milli maçta taraftarın büyük desteğiyle milli takımın sahadan galibiyetle ayrıldığını hatırlatan Bak, “İkinci maçı kaybetti ama orada alkışlanacak şey, özellikle başından sonuna kadar takımımızı destekleyen Eskişehir taraftarı. Konya, bütün şehirlerimiz için söylüyorum, milli takım olunca birleşiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bakan Bak, Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Ampute Futbol Milli Takımı’nı da kutladı.

Onların yaşattığı sevinci alkışladığını dile getiren Bak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim, engelli sporlarına, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, Görme Engelliler Spor Federasyonuna yaptığımız, özellikle İşitme Engelliler Olimpiyatları yaparak da ortaya koyduğumuz desteklere baktığımız zaman ciddi bir desteğimiz var. Bu artarak devam ediyor. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, 30 ilimizde engelli sporcuların taşınması için otobüsler aldı. Bunu bütün illere taşımayı planlıyoruz.”

TFF bünyesinde görev alan hakemlerin bir kısmının profesyonel olduğunu anlatan Bak, alt liglerdekilerin de kendi mesleklerinden kalan zamanlarda hakemlik yaptığını vurguladı.

Hakemlerin eğitimlerinin sıkı bir şekilde devam ettiğini ve Türk hakemliğinin başarılı örnekleri olduğunu söyleyen Bak, Türk hakemlerin geçen sezon uluslararası arenada bazı maçları yönettiklerini anımsattı.

“Taraftarın eğitilmesini öngörüyoruz”

6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’la ilgili, İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı ile değerlendirme toplantısı yaptıklarını anımsatan Bak, şunları kaydetti:

“TFF, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile çalıştay yapıldı. Bu yasada eksik kalan bazı şeyleri ilave ederek, yasanın işletilmesi noktasında düzenlemeye gideceğiz. Burada tüm taraflara görev düşüyor, sadece devlete değil. Kulüp yöneticileri, yorumcular, antrenörler, herkese görev düşüyor. Taraftarın eğitilmesini öngörüyoruz. Dünyada spora en fazla yatırım yapan ülke Türkiye ama bizim sporu tabana yayma noktasında adımlar atmamız gerekiyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da terörden uzaklaştırmak için pek çok beldeye, ilçeye hatta köye yüzme havuzu, gençlik merkezi yapılıyor. Merkezlerde pek çok gençle bir araya geliyoruz, ön çalışmalar yapıyoruz. Özellikle gençlerin bulduğu alanlarda yer almak istiyoruz. Sanal ortamlarda oyun oynuyorlar. O ortamlarda biz de yer almak istiyoruz, orada olmak, onları anlamak gerekiyor.”

“Federasyon başkanlığı zamanımdan biliyorum”

Bakanlık olarak spor veri tabanı ile ilgili bir yapı oluşturduklarını dile getiren Bak, Spor Genel Müdürlüğünün bir proje hazırladığı bilgisini paylaştı.

Bakan Bak, şunları söyledi:

“Ölçmediğiniz bir şeyi yönetemezsiniz. Bilgi çok önemli, bilgiyi yönetmek çok önemli. Spordaki başarının sırrı, bilimin kullanılmasıdır. Bu noktada bazı eksiklerimiz var. Bu konuda Eryaman’ı yapılandırdık. İnanıyoruz ki gelecek olimpiyatlar için çok daha başarılı olacak bir yapıyı oluşturacağız. Bu noktada tecrübeliyim. Federasyon başkanlığı zamanımdan biliyorum. Elit sporculara proje bazında bakmak gerekiyor. Kulüplerle çalışarak daha fazla branşta daha fazla sporcuyla olimpiyatlara gitmeyi ve daha fazla madalya almayı hedefliyoruz.”

“Bu ülkeye olimpiyat yakışır”

Türkiye’nin olimpiyatlara ev sahipliği yapmasıyla ilgili görüşlerini de aktaran Bak, “2020 ve 2024 olimpiyatları belli oldu ama bizim kış olimpiyatları hedefimiz var. Bununla ilgili yaptığımız yatırımlar var. Bu ülkeye olimpiyat yakışır. Olimpiyat yapmak için de sporu tabana yaymak gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Bak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Her bir bireyimiz günde 10 bin adım atarsa, sağlık alanıyla ilgili olarak bu ülkenin bütçesine 5 milyar dolarlık bir katkı sağlanır. Sporun bir yaşam tarzı olması çok önemli, her birimize sorumluluk düşüyor. Amatör kulüplerde yöneticilik yapan, destek veren herkese teşekkür ediyorum. Her bir saha, her bir tesis, her bir kulüp yüzlerce gencimizi sokaklardan alıp onları başka bir çevreye taşıyacak yerlerdir. Amatör spor kulübü sayısının artmasını arzu ediyoruz. Sporun içinden gelen Cumhurbaşkanımız var, kendisi gerçekten sporun, kulüplerin sorunlarını biliyor ve ciddi destek veriyor.”

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here