Sahaların en çok tanınan kadın oyuncularından Gülay Dora ile bir araya geldik. Gülay Hanım, golfteki başarılarının yanı sıra aynı zamanda başarılı bir iş kadını, yönetici ve anne. Tüm bu yeteneklerini başarıyla yürüten Dora, golfe de emek veriyor. Ankara Golf Kulübü ilk Ladies Captain’i olan Gülay Dora 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde de yine sahalarda olacak.

Gülay Hanım, öncelikle kendinizden biraz bahsedebilirmisiniz?

İzmir doğumluyum, Ankara’da yaşıyorum, Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Eğitimciyim; bildiğim, öğrendiğim yenilikleri, bilgileri çevremdekilerle de paylaşır, faydam olsun isterim. 1985 yılından itibaren hep aktif çalışma hayatı içinde oldum. 2-6 yaş aralığındaki çocukların devam ettiği okul öncesi eğitim kurumumu işletiyorum. Detaylara önem veren, titiz, üretken, programlı yaşamayı seven bir yapım var. Eğitimde de, sporda da disiplin olmazsa olmaz diye düşünürüm.

Golfe nasıl başladınız?

Eşim golf oynuyor, benim de oynamamı çok istiyordu. Ancak ne kadar zor ve zaman ayrılması gereken bir spor olduğunu ondan görüyordum. O zamanlar Ankara’da golf sahası olmadığı için de hep seyahat etmek gerekiyordu. İki kızım da üniversiteye gidene kadar golfe başlamama kararı aldım. 2010 yılında golf sopasını elime aldım ve bir rahatsızlık nedeniyle 1,5 yıl oynayamadığım süre dışında her fırsatta büyük keyif alarak golf oynuyorum. Kendime tanıdığım tüm tatil haklarımı golfte kullanarak geç başlamış olmanın acısını çıkartıyorum.

Golf sizin için ne ifade ediyor?

Golfün benim hayatımda çok önemli bir yeri var. Şöyle ki; hayatta sadece kendim için yaptığım en güzel şey diyebilirim, kendime verdiğim kocaman bir hediye. Golf oynarken inanılmaz özgür olduğumu hissediyorum, bir de oyunun bitiminde kulüp binalarında dostlarımla oturup, mükemmel mekanlarda yapılan sohbetler öylesine keyif verici ki; abartı olacak ama gerçekten golfe salt 19. çukur için bile başlanabilir.

Golf size neler kattı?

Daha fazla sabır, konsantrasyon, hareketlerimi analiz etme ve tümünün kendi kontrolümde olduğunun farkındalığı… Ve tabii orta yaşlarda da tamamen yeni bir aktiviteye başlayıp, başarabilmenin mümkün olduğu güveni.

Dora Ailesi’nin golfe ilgisi nasıl?

Eşimin oynadığından bahsetmiştim. Kızlarım da bizden dolayı golfe, kurallarına, terminolojisine ve jargonuna aşinalar. Bir kaç kez oynamışlıkları ve handikapları da var ancak tüm gençler gibi süregelen eğitim süreçleri, kurumlarda ‘yeni çalışan’ olmaları sebebiyle çok fazla vakit bulamıyorlar. Ama sevindiğim; golfü seviyor olmaları ve ileride golflerini ilerletmeye hevesli olmaları.

Güla-DoraKadınların sahalardaki diyaloglarından tüyolar verebilir misiniz?

Hımm! Sorunuz üzerine düşündüm de enteresan bir şekilde çok fazla golf dışı sohbetler aklıma gelmedi. Kadın oyuncular da golf oynarken oyundan o kadar keyif alıyorlar ve konsantre oluyorlar ki; 4-5 saat süresince tamamen golf dışında bir şey konuşulmuyor diyebilirim. En azından benim gözlemim bu yönde, yani erkek oyunculardan farklı bir şey yok muhtemelen.

Kadınların sahada olması sizin için ne ifade ediyor?

Sağlıklı, dengeli, gelişmiş, medeni, ufku açık bir toplumda kadınların, erkeklerin olduğu her yerde; eğitimde, üniversitede, çalışma hayatında, sanatta, kültürde, sokakta, sosyal projelerde, siyasette eşit oranda olması ne kadar önemli ve doğal ise, sporun her dalında olduğu gibi golf sahalarında olmaları da bana kadın ve erkek arasında ayırımın olmamasının gerekliliğini ifade ediyor.

Türkiye’de kadınların golfe ilgisi nasıl?

Her geçen yıl gerçekten hızla sayı yükseliyor diye gözlemliyorum ki bu çok sevindirici. Üzücü olan haklı olarak eğitim hedefleri ve kaygıları sebebiyle gençlerin azlığı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında neler söylemek istersiniz?

Dünya Kadınlar Günü diye bir günün olması ve kutlanması gerekliliğini ben tüm insanlık açısından başarısızlık ve utanç olarak görüyorum. Aynı şekilde Çocuklar Günü ve Hayvanlar Günleri de. Eğer dünya üzerinde tüm insanlara ve varlıklara eşit davranılsa, hepsi eşit haklara/fırsatlara sahip olsalardı böyle günlerin kutlanılması aracılığıyla bu haksızlık, adaletsizlik ve kötülüklere dikkat çekilmesi gerekmez, bu günleri kutlamak günümüzde hala karşılık bulmaz, tarihin sayfalarında kalırlardı. Umarım yanılıyorumdur ancak ne yazık ki nesiller boyu kutlayacağız gibi görünüyor.

Bodrum Golf Kulübü’nün her yıl düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Golf Turnuvası’na katılacak mısınız?

Evet, tabii katılacağım. Geçtiğimiz yıllarda da bu çok güzel organize edilen anlamlı turnuvalara katılmış, hatta katıldıklarımda birincilik alıp çok çok mutlu olmuştum. Ayrıca erkek oyuncuların da bu turnuvaya katılmak için istekli olması çok hoş ve değerli.

Kadın haklarını hatırlatmak ve duyarlılığı artırmak adına Aralık ayında tüm kulüplerden kadın oyuncuların katılımıyla ilkini düzenlediğimiz Türk Kadını Seçme ve Seçilme Hakkı Turnuvası da bu manada çok önemlidir ve gerçekten hak ettiği ilgiyi de gördü.

Golfcüler arasındaki dostluklar için ne söylersiniz?

Tüm ikili ya da grup ilişkilerinde olduğu gibi benzerlikler, ortak noktalar, değerler, paylaşımlar arttıkça keyifli beraberlikler, daha çok bir arada olma isteği, aynı dilde konuşma artıyor. Golf oynayanlar arasında da bunun yansımasını görüyorum ben açıkçası. Çok güzel, güvenilir dostluklar var. Ben de golfle birlikte çok güzel arkadaş ve dostlar kattım hayatıma.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sohbetimizi 8 Mart’a ilişkin bir dilekle bitirmek istiyorum. “Kadının Adı Yok” toplumlardan, kadınların bizler gibi şanslı azınlık olmadığı toplumlara doğru ilerlenmesini diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here