Amatör golf oyuncularının yaptığı en büyük hatalardan biridir. Backswing’e çıktıktan sonra impact anında club head’in kendi ağırlığıyla aşağı inmesine izin vermeyip, club’ı aşırı sıkarak kontrol etmelerine Tavuk Kanadı hareketi denir. (Yani impact anında vücudun donmasıdır).

Senol-Bay-PGAClub’ı elleriniz ile aşırı sıkarsanız impact anında yanlış buluşmadan kaynaklanan ve öncelikle bileklerinize, bileklerinizden dirseğinize, dirsekten de omuzlarınıza çok büyük bir yük bindirirsiniz. Bu da el, dirsek ve omuz gibi başlıca sakatlanmalara sebebiyet verir. Bunu engellemek ve atışınızı düzeltmek için yapabileceğiniz kolay ve faydalı bir drill göstereceğim.
Bu drill aynı zamanda vuruş yaparken ağırlığınızın sağ ayaktan sol ayağa transfer oluşunu sizlere otomatik olarak kazandıracaktır. Sahada 9-10 tane topu düz bir şekilde birbirinden farklı uzaklığa denk gelecek şekilde clubhead boşluğu kadar diziniz. Birinci topun biraz gerisinden küçük küçük vuruş antrenmanı ile başlayın. Kendinizi rahat ve hazır hissettiğiniz anda yapmış olduğunuz hareketi durdurmadan bir adım atıp ikinci topa ilerleyin.
Sonra üç ve dördüncü ve sırasıyla diğer toplara ilerleyerek vurun. Dizmiş olduğunuz toplar bittiğinde göreceksiniz ki bu drill size düşünme payı bırakmadığı için club kontrolünüz minimum seviyeye inerek sallama hareketiniz daha doğal bir hal alacak. Yani artık kontrol sizden çıkmış olacak. Club head’in sizin iç güdünüzden ayrı bir şekilde yer çekimi ile aşağıya inmesi durumunda kollarınız, dirsekleriniz otomatik olarak ileriye düz bir şekilde uzanacak. Ve Tavuk Kanadı görüntüsünden eser kalmayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here