Koç Grubu’nun lokomotiflerinden olan Ford, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da yakından tanınan bir marka. Golf dünyasında ise Mustafa Bey’in öncülüğünde sevilen turnuvalara sponsorluklar yapan Ford, bu gelişimlerinin ardında kocaman bir ekiple çalışıyor.

Ekibin pazarlama ayağının başında olan Ford Otosan Pazarlama Müdürü Pınar Ercan Tursun’u bu ay sayfalarımızda misafir ettik. Tüketici ve ürün portföyünden yeni nesil pazarlama gelişmelerine kadar tüm detayları bizimle paylaşan Pınar Ercan Tursun golfe yönelik desteklerinin de devam edeceğini söyledi.

Pınar Hanım, profesyonel kariyerinizi öğrenebilir miyiz?

Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 2005-2006 yıllarında Koç Üniversitesi’nde Executive MBA programını birincilikle tamamladım. Çalışma hayatıma 1998 yılında aynı bölümde yüksek lisans yaptığım dönemde, araştırma ve öğretim görevlisi olarak başladım. 2000 yılından bu yana da Ford Otosan’da; Satış, Pazarlama ve Satış Sonrası gibi alanlarda çeşitli görevlerde bulundum. 2006 yılında Ford Otosan Satış Planlama ve Analiz Müdürlüğü’ne atandıktan sonra, 2010-2012 yıllarında Ford Avrupa Gelecek Nesil Ürünler Pazarlama Müdürü, 2012-2014 yıllarında ise Ford Avrupa Ticari Araçlar Pazarlama Müdürü olarak İngiltere’de çalıştım. 2014 Haziran ayından bu yana da Ford Otosan’da Pazarlama Müdürlüğü görevini sürdürüyorum.

Son yılların ekonomik gelişimine bakacak olursak, Ford’daki gelişmeleri özetleyebilir misiniz?

Ford olarak, 2015 yılından bu yana giderek yükselen bir tempoyla, heyecan verici yeni modellerimizi pazara sunduk. Türkiye’nin en geniş ürün portföyüne sahibiz. 2017 senesinde de önemli model yeniliklerimizle iddiamızı korumaya ve “Bir Başka Ford” olarak müşterilerimizle buluşmaya devam ediyoruz. Türkiye pazarının yükselen trendi SUV segmentindeki lokomotif modelimiz Kuga yılın ilk çeyreğinde yenilendi. Daha çekici bir tasarım ve verimli 1.5 L dizel motor ve otomatik vites seçeneği ile Türkiye pazarına sunduk. Geçtiğimiz aylarda pazara sunduğumuz bir diğer modelimiz ise Türkiye’nin en çok tercih edilen Courier modelimizin Blackline serisi oldu. Yeni Tourneo Courier Blackline, şık tasarımı ve spor çizgileri ile ile dinamik bir görünüm sunuyor. Tourneo Custom’ın önümüzdeki günlerde otomatik şanzıman seçeneğini pazara sunacağız. Yeni opsiyonel havalı süspansiyon özellikleriyle yeni Custom daha konforlu bir yolculuk sunacak. Binek araçlarda bulunan ileri teknolojilerle donatılan Custom modellerimiz ile, ticaret hayatına değer katmaya devam edeceğiz. Bu senenin en önemli yenilik haberlerinden biri de geçtiğimiz yıl sonuna doğru dünya prömiyeri ile tanıtımını yaptığımız Yeni Ford Fiesta. Avrupa ve Türkiye’nin popüler B segmenti otomobili Ford Fiesta’nin yeni neslini 2017’nin son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunacağız.

Ford’un pazarlama alanındaki çalışmaları nelerdir?

Türkiye otomotiv sektörünün öncü markası Ford olarak, geçtiğimiz sene “Bir Başka” adlı yeni marka yaklaşımımızı duyurmuştuk. Kuruluşumuzdan bu yana müşterilerimizin karşısına her zaman beklentilerinin ötesinde ürün ve hizmetlerle çıktık ve “Bir Başka” yaklaşımımızla bunu pekiştirerek müşterilerimizle buluşmaya devam ediyoruz. Özellikle son yıllarda Türkiye’de pazara sunmaya başladığımız Mustang, yeni SUV’miz Edge ve performans araçlarımız ile Ford’un yeni yüzünü vurgulayacak iletişim çalışmaları yapıyoruz. Modern ve sportif yüzümüz ve teknolojimiz, araçlarımızı sınıflarında üst seviyeye konumlandırıyor. Müşterilerimizin Ford ile karşılaştıkları andan itibaren sorunsuz, yenilikçi ve mutlu eden, iyi hissettiren “Bir Başka” deneyim yaşamalarını hedefliyoruz.

Son zamanlarda Ford Store konseptinizi görüyoruz, yakından tanıyabilir miyiz?

Ford Store, yeni bir bayii konseptimiz. FordStore, Avrupa’daki Ford bayilerinde de başlayan yeni bir müşteri deneyimi uygulaması. Türkiye’de 3 nokta belirledik. İstanbul Şahsuvaroğlu, Ankara Tur Oto ve Antalya Bilaller bayilerimizde Ford Store uygulamasına geçtik. Müşterilerimiz, bu bayilerimizde mevcut otomobil ve ticari ürün portföyümüzün yanı sıra, bizim için çok özel, farklı bir deneyim vaat eden ürünlerimizle buluşuyor. Edge, Mustang, ST serisi ve RS performans modellerimiz sadece bu bayilerimizde sergileniyor ve satışa sunuluyor. Yine sadece Ford Store bayilerimizde satışa sunulan Vignale araçlarımız için showroomlarda özel teknolojik bir alan oluşturduk. Önümüzdeki günlerde ise sanal ve dijital showroom uygulamalarımızla müşterilerimizi buluşturuyor olacağız.

Ford showroomlarındaki müşteri deneyimleri hakkında bilgi verir misiniz?

Tüm Ford showroomlarında müşterilerimize Ford’a özel bir deneyim sunuyoruz. Müşterilerimizin Ford deneyimini eşsiz ve standart olarak tüm ülkede hissetmesi öncelikli amacımız. Aynı şeyi görüp, duyup, koklayıp, dokunmalarını ve tatmalarını sağlamak istiyoruz. Bu amaçtan yola çıkarak Ford 5 Duyu projesini geliştirdik ve tüm showroomlarda devreye aldık. Ford 5 Duyu projesi, müşterimizin bayiye girişinden başlayarak satın alma süreci de dahil deneyimindeki duyusal düzenlemeleri kapsıyor. Müşteri karşılama, Ford modellerini keşfetme ve teslimat alanı gibi özel modüller ile görme, özel araç sergi alanları ile dokunma, kurumsal Ford koku uygulaması ile koklama, müzik yayını ve kampanya bilgilerini kapsayan Merkezi Ford Radyo Uygulaması ile işitme ve Ford Cafe ile müşterilerimizin tat alma duyularını harekete geçirip, müşteri memnuniyetimizi daha da üst seviyeye çıkaracağımızı değerlendiriyoruz. Bir de pazarlama ödülleriniz var… Pazarlama alanında yaptığımız çalışmaların başarılarını da aldığımız ödüllerle kanıtladık. 2017 yılının ilk 5 ayında ODD Gladyatörler, Kristal Elma, Doğrudan Pazarlama, MIXX Awards, Effie, Social Media Awards Turkey ve Marketing Türkiye Dergisi’nin One Awards ödüllerine layık görüldük. Aldığımız ödüllerle de değişimimizin takdir edildiğini görüyoruz. Ayrıca bu yıl Cesur ve Güzel dizisindeki otomobil sponsorluğumuz ile de çok olumlu geri bildirimler aldık.

Yeni dönem pazar hedeflerinizi anlatabilir misiniz?

“Bir Başka” marka yaklaşımımızla müşterilerimize yeni ürünler, yeni hizmet anlayışı ve markamızın yenilikçi yaklaşımıyla otomobil almaktan öte, daha önce hiç yaşamadıkları bir deneyim yaşatıyoruz ve müşteri memnuniyetinde de bir numara olmayı hedefliyoruz. Türkiye’de 3 noktada müşterilerimizle buluştuğumuz “Ford Store” konsepti ve tüm bayilerimizde hayata geçirdiğimiz Ford 5 duyu projemiz ile önümüzdeki dönemde müşterilerimize Ford ayrıcalığını yaşatmaya devam edeceğiz. Ford olarak hedefimiz her sene bir önceki yılın üzerine koyarak rakamlarımızı yukarıya taşımak. Artık daha sportif karakterli araçlar ve SUV’lere sahibiz ve ürün çeşitliliğinde lideriz. Markamızın DNA’sında olan sürekli inovasyon ve dönüşüm ile birlikte ticari araçtaki liderliğimiz ve satışlarımızın başarıyla devam edeceğinden eminiz.

Tüketiciye yönelik mesajlarınız nelerdir?

Ford, Türk tüketicisinin bildiği ve güvendiği bir marka olarak otomotiv sektörünün iddialı oyuncularından biri. Değişen tüketici ihtiyaçlarına cevap verebilen yeni teknolojileri, şık tasarımları ve dayanıklılığı ile hem bireysel hem de ticari tüketicilerin beklentilerine karşılık gelen bir Ford modeli mutlaka bulunmaktadır. Bu yıl bu gücümüzü SUV segmentindeki ürün aksiyonlarımızla daha da pekiştiriyoruz. Yeni lansmanlarını yaptığımız Ford Kuga ve Ford Edge modellerimizle SUV kullanıcılarına teknolojisi ve dış tasarımıyla heyecan verici iki yeni araç sunuyoruz. Ayrıca, Ford’un yenilikçi motor teknolojileri ile sunduğu tasarrufu, araç içi bağlantı teknolojileri ile hayatın her anında bağlı kalmak isteyen tüketicilere sunduğu kolaylıkları, güvenlik teknolojileri ile anlık yaşanabilen dikkatsizliklere karşı aldığı önlemleri müşterilerimize anlatıyor, Ford’un yalnızca bilinen ve güvenilen bir marka olmaktan öte yenilikçi, heyecan verici ve cesur; “Bir Başka” olduğunu ve çağımızın ihtiyaçlarına çözüm getiren öncü bir marka olduğunun altını çiziyoruz.

Bu pazarda tüketicinin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Günümüz dünyasında tüketiciler artık bildikleri kuralları haklı olarak sorguluyorlar. Çünkü çağımızın ihtiyaçları değiştiği gibi çağımızın teknolojileri de büyük bir hızla değişti. Örneğin artık benzin mi dizel mi diye ikili bir denklemden bahsetmiyoruz. Yeni motor teknolojileri sayesinde benzinli olsa da çok daha az yakan motorlar mevcut. Ford olarak Ecoboost benzinli motor seçeneğimiz buna en iyi örnek diyebilirim. Bluetooth ile telefondan konuşmak artık bir lüks değil, telefon mesajlarınızı otomobilinizin okuyabildiği, en yakın park yerini gösteren teknolojiler var. Araç içi bilgilenme ve eğlenme sistemi SYNC3 ile Ford araçlarımızda bu tip hizmetler sağlıyoruz. Otomobil alırken müşterilerimiz artık kendi yaşam tarzlarına ve ihtiyaçlarına en uygun otomobilleri test sürüşü yaparak incelemeli. Aracın sunduğu teknolojilerin yanı sıra sunulan satın alma ve satış sonrası deneyimlerini satın alma kararında ön planda tutmalılar diye düşünüyorum.

Erkeklerin, kadınların ve sporcuların tercih ettiği Ford modellerini paylaşabilir misiniz?

Geniş ürün portfoyümüzün erkekler tarafından en çok tercih edilen modeli Ford Focus. Elbette bu seçim, gelir düzeyine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Gelir seviyesi arttıkça erkekler üst segmentteki araçlarımızı da tercih ediyorlar. Kadınlara baktığımızda ise eğer söz konusu araç evin ikinci aracıysa Ford Fiesta, çocuklu ailelere çok uygun olan Ford C-Max ve geçtiğimiz aylarda lansmanını yaptığımız yeni Ford Kuga öne çıkıyor. Sporcularda da durum gelir seviyesine bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte geniş iç hacim arayışı sebebiyle Ford Ranger’dan Ford Kuga’ya kadar uzanıyor. Özellikle hız tutkunu sporseverlere baktığımızda ise performans araçlarımızdan Ford Mustang ve Focus RS’in ön plana çıktığını görüyoruz.

Ford grubunun golf etkinlikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Bu yıl Golf sponsorluğumuzun 13.’sünü kutluyoruz. Spor pazarlaması her geçen yıl tüm sektörler için daha önem kazanıyor. Markamızın lüks segmentinde olan araçlarımızın hedef kitlesi için birebir örtüşen golf de bu anlamda bizim için oldukça önemli bir alan. Hedefimiz bu kitleyle olan etkileşimimizi her geçen yıl daha da arttırmak.

Ford’un golf sporuna olan destekleri devam edecek mi?

Ford olarak, ülkemizde golf sporunun gelişmesinde ve daha geniş kitlelere ulaşmasında eşsiz katkıları olan merhum Mustafa V. Koç’un değerli vizyonu ışığında, spor, sağlık, çevre, kültür ve sosyal yaşam konularında kamuoyuna fayda sağlayacak ve Ford’un dinamik ruhu ile uyum sağlayacak aktivitelere destek vermeye önem veriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here