Golf ile yolu 22 sene önce kesişen ve golfü “zihin oyunu” olarak tanımlayan bir isim Fehmi Zorlu. Golften önce tenis, squash, rugby gibi sporlarla ilgilenmiş ve oldukça da başarılı olmuş ama golfe başladıktan sonra ilgilendiği diğer tüm sporları bırakmış. Türkiye’de National, dünyada Penha Longa Golf Sahası’nı seven Seltek Grup’un kurucusu Fehmi Zorlu’dan iş ve golf hayatını dinledik.

Golfe ne zaman, nasıl başladınız?
Golfe 22 sene önce bir arkadaşım vasıtasıyla başladım. O dönem ben yoğun bir şekilde tenis ve squash oynuyordum. Bu alanda birçok turnuvada başarım vardı. Hatta squashta Türkiye’nin en iyi oyuncularından birisi olduğum söylenirdi. Sguash çok tempolu, yoğun, sert bir spor olduğu için bel ağrısı gibi sıkıntılar yaşamaya başlamıştım. O dönem bir arkadaşım golf dersi alıyordu, beni de davet edince golf ile tanışmış oldum. Sonrasında İGK’ya üye oldum. Şu an 6-7 dersten sonra sahaya çıkabiliyorlar ama ben 4-5 ay range’de sadece top attım. Golfü çok sevdim ve bırakamadım.

Golf daha mı ağır bastı?
Evet, golf kolay bir spor değil. Golfün “yaşlı sporu” olduğuna dair bir ön yargı var. Aslında öyle değil. Golf gerçekten bir zihin oyunu. Hissiyatı farklı bir spor. Burada bir sürü faktör devreye giriyor ve bu da bu sporu daha da dinamik bir hale getiriyor. Tabi karar verdikten sonra üstüne gitmek, moral bozmamak gerekiyor. O dönem İstanbul Golf Kulübü, Maslak’ta olduğu için her gün gidip gelebiliyordum. Golfün şehir içinde olmasının çok avantajını yaşadık. O zaman oyuncu sayısı da az olunca sahaya çıkmak daha kolaydı. Arada golf için Antalya’ya gidip geliyordum. O zamanlar National ve Tat Golf Sahası’nda – şu an ki Titanic Golf Sahası- oynardık.

Türkiye’deki tüm sahalarda oynamışsınızdır. Peki yurtdışı?
Amerika, Dubai, Portekiz, Lizbon, Almanya ve Fransa’da oynadım. Bunun sonu yok sanırım. Bir golfçü devamlı değişik sahalarda oynama isteğindedir, her saha size başka bir boyut kazandırmaktadır.

En sevdiğiniz saha hangisi?
Türkiye’de National Golf Sahası’nı çok seviyorum. Yurtdışında sevdiğim bir saha da Portekiz’deki Penha Longa Golf Sahası. Lizbon yakınlarında değişik, doğal, dar bir saha. Diğer oynadığım sahalar daha çok ticari tarz sahalardı.Golfte rekabet genelde sahayla veya kendinle olur. Sizde durum biraz farklı olabilir mi? Zira ailede çok fazla golf oynayan var.

Aranızda bir rekabet var mı?
Tatlı güzel bir rekabet var tabi ki. Aile içinde ister istemez oluyor ama
asıl rekabet oynadığın sahaya karşı olmakta. Bu da bana en cazip gelen taraflarından birisi. Yeğenim Efe gerçekten çok yetenekli ve iyi bir
oyuncu her yönü ile. Golf ile çok küçük yaşta tanışma fırsatını buldu; bu ileriye gideceğini düşünüyorum.
Orada okullar arası 18 yaş altı takımındaydım. İngiliz vatandaşı olsaydım İngiliz Milli Takımı’nda oynayabilme potansiyelimin olduğunu antrenörümüz söylerdi. Ben açıkçası pek emin değilim ama zevkle oynadığım bir spor branşı idi zamanında.

22 yılda oldukça fazla turnuvaya katıldınız ve oldukça fazla ödülünüz vardır diye tahmin ediyorum. Bunlardan sizin için en önemlisi hangisidir?
2006 yılında Sausmarez Kupası’nı almak beni çok heyecanlandırmıştı mesela. 2012 Kemer Başkanlık Kupası, 2002 Banu İpeker Kemer Kaptanlık Kupası, İGK Liyakat Kupası, Finansbank Özel Bankacılık, Akbank Özel Bankacılık, Beko Classic vb. çok fazla ödül var sevdiğim.
Peki hep golfen söz ettik. İş hayatınızdan bahsedebilir miyiz, neler yapıyorsunuz?
Seltek adı altında bir grup şirketim var. Dermatology, Plastik Cerrahi ve Medikal Estetik sektörlerine yönelik üretim ve dağıtım gerçekleştirmekteyiz. İşimi zevkle yapmaktayım; renkli, dinamik, hızlı gelişen, büyüyen, talebi gittikçe artan bir sektör de bulunmaktayız.

Golfün iş hayatına çok etkisi olduğunu söylerler. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Golf oynamanızın iş hayatınıza bir etkisi oldu mu?
Evet, öyle bir düşünce var ve bazıları için çok önemli olduğunu gözlemliyorum. Golfün ciddi olarak bir sosyal yapısı olduğundan bu sorunuza cevap olarak etkisi olduğunu düşünüyorum diyebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here