Geçtiğimiz günlerde Antalya’da düzenlenen ve Qatar Airways’in de isim sponsoru olduğu Golf Mad Pro-Am Turnuvası’na yerli ve yabancı oyuncuların ilgisi büyüktü. Daha önce de çeşitli sponsorluklarla golfe destek olan Qatar Airways için Golf Mad Pro – Am Turnuvası farklı çünkü Türkiye’de ilk kez böyle büyük bir golf organizasyonunda yer alıyorlar. Turnuva sonrası bir araya geldiğimiz Qatar Airways Ülke Müdürü Ferit Aksun, sporun insanları birleştirici bir unsur olduğunu düşünüyor ve böyle bir turnuvada yer aldıkları için mutlu ve heyecanlı olduklarını dile getiriyor.
Öncelikle Qatar Airways Türkiye’deki görevinizden bahsedebilir misiniz?
Türkiye, Romanya, Bulgaristan ve Makedonya’yı içine alan Güneydoğu Avrupa Bölgesi’nin ülke müdürüyüm. 2013 yılının sonu itibariyle bu görevdeyim. Daha önce Qatar Airways’in ticari kademelerinin çeşitli pozisyonlarında görev aldım.
Qatar Airways’in hava yolları sektöründeki konumu nedir?
Qatar Airways, dünyanın beş yıldızlı havayollarından biri. Bağımsız denetim kuruluşu Skytrax’ten 2011, 2012, 2015 ve 2017’de “Dünyanın En İyi Havayolu” statüsüne layık görüldük. Bunun dışında dünyanın en iyi Business Class’ı, dünyanın en iyi Premium Lounge’ı, Orta Doğu’nun en iyi mürettebatı ödüllerini yine biz aldık. Qatar Airways hızla büyüyen bir hava yolu şirketi. Dolayısıyla her yıl yeni hatlar açıyor, yeni destinasyonlar ekliyoruz. Arasında Üsküp, Prag, Saraybosna ve St. Petersburg’un olduğu hatlar açıldı. 2018 ile beraber bu hatlara yenileri ekleniyor. Bunlar daha çok bizim hedeflediğimiz bölgeleri de içeren Uzak Doğu bölgesinden. Bu bence Türkiye için sevindirici bir haber. Çünkü bu bölgelerin içinde Tayland’da Pattaya ve Chiang Mai var. Pattaya ve Chiang Mai hali hazırda başladı. Çok kısa süre içinde Malezya’da Penang da başlıyor. Avustralya’da hali hazırda uçtuğumuz Sydney, Melbourne, Perth ve Adelaide’a ilave olarak başkent Canberra’yı da ekliyoruz. Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Adana’dan da uçuşlar başlattık. Adana hattı yaptığımız ön çalışmaları doğru çıkaran bir performans gösteriyor. 4 Nisan 2018’de de Hatay hattını açıyoruz. Şu anda resmi olarak açıklanmadığı için isimlerini söyleyemediğim birkaç noktanın da üzerinde çalışıyoruz.
Golf oyuncularının seveceği bölgeler var mı bu ihtimal bölgelerde?
Evet, Golf oyuncularına da hitap edecek noktalar olduğunu söyleyebilirim. Türkiye -Katar arasında ikili sivil havacılık anlaşmaları yenilendi. Bunları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sitesinde de görebilirsiniz. Dolayısıyla şu anda hangileri olduğunu söyleyemesem de Antalya, Bodrum, Trabzon, Bursa gibi ülkemizin diğer noktalarına da uçuş haklarımız var.
Mevcut sözleşme genişletildi olarak anlıyorum.
Evet, hali hazırda devam eden bir anlaşma vardı. Fakat uçuş ve haftalık frekans sayıları artırıldı. Daha fazla uçuş imkanı için altyapı hazırlanmış oldu. Bunların içinden hangi noktalara uçacağımız henüz belli değil ama destinasyonlar bunlar.
Peki golfe gelecek olursak; aslında daha önce de golfe desteğiniz olmuştu ama uzun süredir sizi göremiyorduk. Şimdi Golf Mad Pro-Am Turnuvası’nın isim sponsoru oldunuz. Bu süreçten biraz bahsedebilir misiniz?
Evet, dediğiniz gibi daha önce, hatta yine içinde beraberce olduğumuz golf sponsorluğu işbirliklerimiz olmuştu. İstanbul’da gerçekleşen bu organizasyonlar daha küçük çaplı etkinliklerdi. Fakat 15. Golf Mad Pro- Am Turnuvası’nın bize teklif edilişiyle birlikte konuyu değerlendirdik ve daha büyük ölçekli bir organizasyon olduğu için genel müdürlüğümüzün de katkıları sayesinde şu an buradayız ve mutluyuz. Qatar Airways olarak bu turnuva için oldukça heyecanlıyız. Çünkü sporun insanları birleştirici bir unsur olduğunu düşünüyoruz. Bu turnuvaya sadece Türkiye’den değil, dünyanın birçok yerinden oyuncular katıldı.
İlgiden memnun musunuz?
Turnuva boyunca çok olumlu görüşler aldık. Çok büyük ilgi var. Güney Afrika’dan, İngiltere’den, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden ve Uzak Doğu’dan birçok oyuncu burada. Böyle bir organizasyonun yapılmasının ülkemize gelen turist sayısına ve golf turizmine olumlu katkı sağladığını düşünüyorum.
Qatar Airways, bundan sonra golfün daha çok içinde olacak diyebilir miyiz?
Bu tür iş birlikleri her zaman değerlendirdiğimiz bir durum. Dolayısıyla bundan sonra gelecek yeni teklif, yeni fırsat, yeni turnuvalarda da yine değerlendirilmek üzere içinde olmayı dileriz.

Ferit Aksun – Qatar Airways Ülke Müdürü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here