Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, Bu sene hedefimiz kupa finali gibi olan bazı maçlarda VAR’ı deneyip, gelecek sene Türkiye liglerinde VAR sistemini uygulatmak

Antalya’da Mardan Stadyumu’nda oynanan Azerbaycan – Makedonya müsabakasında Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin çevrimiçi uygulaması yapıldı. VAR sisteminin çevrimiçi olarak Türkiye’de Finlandiya – Malta maçının ardından ikinci defa uygulandığı mücadelede Halis Özkahya düdük çalarken Özkahya’nın yardımcılıklarını Kerem Ersoy ve Kemal Yılmaz üstlendi. Ali Palabıyık ise 4’üncü hakem olarak görev aldı. Maçta Cüneyt Çakır, Video Yardımcı Hakem (VAR), Hüseyin Göçek ise Video Yardımcı Hakem Yardımcısı (AVAR) görevini üstlendi. MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, Çakır ile Göçek’in yer aldığı VAR sisteminin uygulama odasını inceledi.

“VAR SKANDAL NİTELİKTEKİ KARARLARA KARŞI BİR ŞEY OLACAKTIR”
VAR uygulaması hakkında bilgi veren Namoğlu, şunları söyledi:
“VAR sistemi herkesin bildiği gibi gol kararında, penaltı kararında, ihraç ve yanlış ihraç kararlarında uygulanacak. Buradaki amaç minimum müdahale, maksimum kazanç anlamında. Dolayısıyla amaç; oyunun akışı durmadan, ‘skandal’ karar dediğimiz ihraç, penaltı ve gollerdeki olayı sahanın içinden hakemin göremediği pozisyonları ekran başında VAR vasıtasıyla görerek koordine halinde doğru kararın verilmesini sağlamak. Taç gibi, korner gibi, aut gibi konularda VAR karışmaz. VAR skandal dediğimiz nitelikteki gol, penaltı, ihraç ve yanlış ihraç kararlarına karşı bir şey olacaktır. Bu konuda zaten bizim eğitimimiz sene başından beri devam ediyor.”
Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here