Fenerbahçe Kulübü başkan adayı Ali Koç, katıldığı televizyon programında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Fenerbahçe Kulübü başkan adayı Ali Koç, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Hafta Sonu programında seçim sürecine dair açıklamalarda bulundu.
Mustafa Koç sayesinde Fenerbahçeli olduğunu söyleyen Ali Koç, “Zamanla bu sevdanın azalacağını düşünürken arttı. Bu macera da 2006’da başladı. Başkanımız beni yönetime almıştı. O dönemde son maçta Denizlispor maçında şampiyonluğu kaçırdık. Orada Fenerbahçe’nin hakkı yendi. Dönemin TFF’si nakış gibi işledi. O maç bitirilmemeliydi. Yönetime davet edildim ve seçim gününe kadar da kimseye bir şey söylemedim. Bazen özür dilemek, izin istemekten daha kolaydır. 2012 yılında da yönetimden ayrıldım, o dönemde de 3 Temmuz’u yaşadık. Taraftardan büyük destek aldım ve buna karşılık vermemek beni üzüyordu. Başkanlık da hep benim hayalimdi.” dedi.
Başkan adayı Koç, “2015 yılında başkanımız beni yine yönetime çağırdı ben de sebepleriyle giremeyeceğimi anladım. Ailem, G 20 zirvesi ve Başkanımızın yönetim şekli sebebiyle girmek istemediğimi söyledim. Daha sonra Fenerbahçe’ye aday olmam gerektiğini düşündüm. Bu konuyu da ailemle görüştüm, çok karşı gelmelerine rağmen kabul ettiler. Şu an en büyük itiraz küçük oğlumdan geliyor. Rahmi Bey, alınan karara saygı duyar. Sonuç ne olursa olsun Allah utandırmasın dedik ve yola çıktık. Artık çok kısa bir zaman kaldı.” şeklinde konuştu.

“FUTBOLDA NEFRET ORTAMI VAR”
Ali Koç, “Spor genel olarak bakıldığında ülkelerin marka değeri için de önemli. Mesela İngiltere, olimpiyatlara ev sahipliği yapmayı garantiledi. 10 yıllık doğru planlamayla organizasyonun üstesinden geldi. Son 10-15 yılda nefret ortamı var. Kulüpler arasındaki şiddet ortamı sona ermeli. Geçen gün okuldan gelen kızım ‘Baba biz Galatasaray’dan
nefret mi ediyoruz?’ diye sordu. Biz küçükken böyle bir şey yoktu. Saha içinde kora kor bir rekabet, saha dışında da yapıcı bir rekabet olmalı. Türk futbolunu hak ettiği yere getirmek için kulüpler ve federasyon olarak ortak bir çalışma içinde olmalıyız. Bu değişimde Fenerbahçe lokomotif olabilir.” dedi

“PASSOLİG’İ DESTEKLEMİYORUM”
Passolig’e karşı olduğunu söyleyen Koç, “Ben şahsen Passolig’e karşıyım. Zararı yok ama desteklemiyorum. İnsanlar Passolig’le uğraşmak istemiyor. Devretmesi, yüklemesi zor değil ancak uğraşmıyorlar. Şart mı? Bence değil ama devam edecekse sorun değil.” ifadelerini kullandı.

“FENERBAHÇE İYİ YÖNETİLMİYOR”
Fenerbahçe’nin iyi yönetilmediğinin altını çizen Ali Koç, “Günü kurtarma zihniyetiyle yönetiliyor. Mesela kontrat yenilenecek, 6 ay var ‘şampiyon olmazsanız yenilemem’ diyorsunuz olmayınca da yenilemiyorsunuz. Bu böyle olmaz. Fenerbahçe şeffaf değil. Biz hep konsolide rapor yapmıyorsunuz diyorduk şimdi bir konsolide rapor hazırladılar.” dedi.

“FENERBAHÇE BORCA BATIK”
Başkan adayı Koç, Geçen yıl Ernst&Young’jn raporuna göre Fenerbahçe borca batık
gözüküyor. Verilen raporlarda Fenerbahçe’nin tam borcu ‘bana göre’ tam olarak bilinmiyor.
Fenerbahçe’de mali tablo şeffaf değil. Basketbol salonu rehinde, bir sürü gelir temlik edilmiş. Kulübe gelen gelirler kulübün kasasına girmiyor ki… Direkt olarak temlik, hisseler rehinli. Fenerbahçe’nin mali geleceği ipotek altına almış. Bence Fenerbahçe finansal açıdan iyi yönetilmiyor. Ben bu işi tek başıma hallederim demiyorum. Bu sorunları çözebilecek akla, mantığa ve vizyona sahip olduğumu söylüyorum. Tek başına yapamam. Yönetime gelirsek her şeyi baştan kuracağız. Ben hayal vaat etmiyorum.” ifadelerini kullandı.

“UEFA’NIN RADARINDAYIZ”
“Fenerbahçe, kredilerle, temlik edilen gelirlerle, kırdırılan alacaklarla gidebileceği yere kadar gitti.” diyen Ali Koç, “Bundan sonra gidebileceği yer yok. Hisseleri rehinde, basketbol salonu rehinde, kulüp UEFA radarında. Fenerbahçe’nin gelirleri düşüyor, giderleri artıyor. Gelirleri arttırmamız lazım. Gelirleri arttırma kısmında ben ve arkadaşlarımın direk etkili olacağı alanlar var. Fenerbahçe’nin başındaki kişi tutarlı olmalı. Benim Fenerbahçe’ye vereceğim karşılıksız bir meblağ var. Şirketlerim her alanda Fenerbahçe’ye sponsor olacak. Fenerbahçe’nin sponsor gelirlerini maksimum seviyeye çıkartabileceğimi taahhüt edebilirim.Kulüp bir sermaye grubunun altına girmeyecek. UEFA ile görüşerek sorunları aşacağız.” dedi.

KOÇ’TAN YILDIRIM’A ÇAĞRI
Aziz Yıldırım’a çağrıda bulunan Ali Koç, “Benim Ali Koç olarak, karşılık beklemeden Fenerbahçe Spor Kulübü’ne vereceğim bir meblağ var. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sponsorluk yapılabilecek tüm alanlarının maksimum seviyeye getirileceğinin taahhüdünü verebilirim. Ben de diyorum ki çıkalım bir televizyona, canlı yayına. Bunu her zaman her yerde söylüyorum. Kulüpten her konuda yanıt geliyor. Ama nedense defterleri açalım ve televizyona çıkalım konusunda yanıt gelmiyor. Aziz Yıldırım ile karşılıklı olarak tartışmaya hazırım.” dedi.

“FENERBAHÇELİ OLMAYAN KİŞİLER KULÜBE ÜYE YAPILDI”
“FB TV’de bizimle ilgili haber bile yapılmıyor.” diyen Koç, “Şok oldum. Mesela biz hiçbir tesisi kullanamıyoruz. Faruk Ilgaz Tesisleri’nde toplantı yapmak istedik gelen cevap ‘Tesislerde siyaset (Fenerbahçe siyaseti) yapılmasını istemiyoruz’ kendileri her şeyi her tesiste yapıyor. Aziz Yıldırım ve yönetimi bizden bilgi saklıyor. Seçilirsek bir daha adaletsizlik yaşanmayacak. Bir arkadaşınıza hediye olması için bile kulübe üye yapabilirsiniz. Fakat Fenerbahçeli olmayan kişiler kulübe üye yapıldı. Yanlış biliyor, yanlış söylüyor olabilirim ama asla terbiyesizlik, saygısızlık yok.” ifadelerini kullandı.

“FETÖ’CÜ OLDUĞUM YAZILMIŞ”
Koç, “Ali Bey bizim projelerimizi çalıyor’ diyorlar. Akademidir, pilot takımdır bunlar zaten bizim projelerimizdi. Aziz Yıldırım icraatın başındaydı neden yapmadı? 25 yıldır
neredeydiniz. Bana karalama kampanyaları yapıldı. Bizim ülkemizde cevap vermeyince üstünüze yapışıyor. Sadece bana değil ailemin de üzerine geliniyor. Seçilirsek büyük lütuf, onur. Seçilmezsek de desteğimizi yine sürdürürüz. Ben FETÖ konusuna girmeyi hiç istemiyordum ancak Bodrum’da girmek zorunda kaldım. 101 gerçek kişi BİMER’e benim hakkımda FETÖ’cü olduğum yönünde, 3 Temmuz 2011’i benim yönettiğimi yazmış. Deli saçması diye hiç üzerinde durmadım. Sonra bazı insanlar bana geldi başkanımızın kapalı kapılar ardında bu yönde konuşmalar yaptığını söyledi ben de bunu ciddiye almaya başladım.” dedi.

“İKİMİZDEN BİRİ YALAN SÖYLÜYOR”
“Ben milli duyguları güçlü bir insanım.” diyen Ali Koç, “Gençlerin bize karşı çok büyük ilgisi var. Gençler samimidir. Şunu söyleyeyim benim siyasetle Allah korusun işim olmaz. Belediye encümeni bile olmam. Başkan çıkarıyor bunları. Öncellikle Allah korusun benim siyasetle hiçbir işim, ilgim olmaz. Yine başkanın yaydığı bir söylenti. Benim projem yokmuş, kendim projeymişim. Fenerbahçe’yi kullanarak siyasete girecek diyorlar. Hatta transatlantik bir proje bu diyorlar. Bilmiyorum Ankara’yı mı etkilemeye çalışıyorlar. Bunun altyapısını da şöyle yapıyorlar. ‘Biz 2015’te onu yönetim kuruluna alalım dedik kabul etmedi gitti 3 gün sonra aday oldu’ diyorlar. Aziz Yıldırım sürekli hakkımda söylenti çıkarıyor. Başkanla 2014 yılında sorun yaşadık. 2015 seçimlerinde yapılan baskı bugünleri getirdi. Aziz Yıldırım ne amaçlıyor anlamıyorum. Ben başkana bir kez daha sesleniyorum. Çıkalım televizyona açıklayalım. İkimizden biri yalan söylüyor. Çıksın ortaya. Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmek istedim. Randevu verilmedi henüz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here