Ali Koç, Fenerbahçe’nin yeni başkanı olmasının ardından birçok vatandaşın araştırdığı isim oldu. Daha önce Sarı Lacivertli kulüpte başkan yardımcısı olarak görev alan Ali Koç, bu kez sezona başkan olarak çıkacak. Peki, Ali Koç kimdir kaç yaşında? İşte, kariyeri ve eşi Nevbahar Koç hakkında bazı bilgiler

Fenerbahçe’nin yeni başkanı Ali Koç, Sarı Lacivertli taraftarlar başta olmak üzere futbolseverlerin araştırdığı isim oldu. Ali Koç’un kariyeri ve özel yaşamı hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, konu hakkında internette araştırma yapıyor. Peki, Ali Koç kimdir? Ali Koç’un eşi kim?

ALİ KOÇ KİMDİR?

Koç Holding’in internet sitesinden alınan bilgilere göre; 1967 yılında dünyaya gelen Ali Koç, Yükseköğrenimini Rice Üniversitesi (ABD) İşletme Fakültesi’nin ardından Harvard Üniversitesi (ABD) yüksek lisans programıyla sürdürmüştür.

İş hayatına 1990’da American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı ile başlamış, 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalışmıştır. 1997 yılında Koç Holding Stratejik Planlama Grubu bünyesinde Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak göreve başlamış, 2010 yılına kadar Koç Holding Bilgi Grubu Başkanı, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 30 Ocak 2008’den bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Y. Koç, Şubat 2016’dan bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevini sürdürmektedir. 1997 yılından bu yana Ford Otosan Yönetim Kurulu’nda görev yapmakta olan Ali Y. Koç, 10 Aralık 2012 tarihinde Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur.

Ali Y. Koç, aynı zamanda Ark İnşaat, Bilkom, Digital Panorama, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Koç Finansal Hizmetler, Koç Sistem, Koçtaş, Otokar, Otokoç, Setur ve Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini üstlenmiştir. Bu görevlerine ek olarak, ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak için, URAK – Ulusal Rekabet Araştırmaları Derneği’nde Başkan,  Endeavor Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi, DEİK’de Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD’da Yönetim Kurulu Başka Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Harvard Üniversitesi, Bank of America ve CFR’da Global Danışma Kurulu Üyesidir.

EŞİ NEVBAHAR KOÇ KİMDİR?

Ali Koç’un 2005 yılında hayatını birleştirdiği Nevbahar Demirağ’ın annesi 1970 yılının Türkiye Güzellik Kraliçesi Afet Tuğbay, babası AND Film’in patronu Turgut Demirağ.

Nevbahar Demirağ ilkokuldan üniversiteye kadar, tüm eğitimini Amerika’da yaptı. Üniversiteyi bitirdikten sonra da Türkiye’ye dönmeyip, Los Angeles’ta yaşamına devam etti.

Nevbahar Koç, sanatın her türüyle yakından ilgilenen bir isim. Özellikle önemli resim sergilerini kaçırmıyor.  Spora büyük ilgisi olan Nevbahar Demirağ Koç, tenis oynamayı, yüzmeyi ve uzun yürüyüşler yapmayı çok seviyor.

ALİ KOÇ’UN KARİYER TABLOSU

Şubat 2016 – Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili
2010 – 2016 Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi
20​08 – ​​2010 Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi
Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı
2006 – ​2008 Koç Holding A.Ş. Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı
​​2002 – 2006 Koç Holding A.Ş. Bilgi Grubu Başkanı
2000 – 2002 Koç Holding A.Ş.​ Bilgi Grubu Yürütme Komitesi Başkanı
​1997 – 2000 Koç Holding A.Ş. Stratejik Planlanma Grubu Başkanlığına Bağlı,
Yeni İş Geliştirme Koordinatörü​
1992 – 1994 Morgan Stanley & Group, New York, NY Menkul Değerler Finansal Analiz Yetiştirme Programı,
​ Analist
​1991 – 1992 Ramerica International, INC., New York, NY Koordinatör, Finans ve Organizasyon
1990 – ​1991 American Express Bank, New York, NY Yönetici Yetiştirme Programı

ÖĞRENİM BİLGİLERİ

Harvard Üniversitesi, Boston, Massachusetts, A.B.D. – İşletme Fakültesi, Master

Rice Üniversitesi, Houston, Texas, A.B.D. – İşletme Fakültesi

Harrow School, Londra, İngiltere – Matematik, Ekonomi ve Coğrafya yüksek derece

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here