Olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Süleymanoğlu’nun cenazesi yarın Fatih Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Olimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, tedavi gördüğü hastanede 50 yaşında yaşamını yitirdi.

Karaciğer naklinin ardından tedavisi Ataşehir’de yoğun bakım ünitesinde süren Süleymanoğlu’nun hayatını kaybettiği belirtildi.
Süleymanoğlu’nun cenazesi İstanbul’da Fatih Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Süleymanoğlu’nn cenazesine Başbakan Binali Yıldırım’ın da katılacağı bildirildi.

DOKTORUNDAN AÇIKLAMA
Naim Süleymanoğlu’nun doktoru Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, yaptığı açıklamada, “Naim Süleymanoğlu’nu 23 Eylül’deakut ağır karaciğer komasıyla hastanemize kabul etmiştik. Bir müddet medikal tedaviyle toparlamaya çalıştık. Bir yere kadar getirebildik ancak çok daha fazla düzeltemedik” dedi.
Polat, “Tüm müdahalelerimize rağmen Naim Süleymanoğlu’nu bugün 14.50 itibariyle kaybettik. Başımız sağ olsun, kendisine Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

ERDOĞAN’DAN TAZİYE MESAJI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Süleymanoğlu’nun vefatı dolayısıyla bir taziye mesajı yayınladı.
Süleymanoğlu’nun vefatını derin bir teessürle öğrendiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:
“Genç yaşlardan itibaren elde ettiği başarılarıyla spor tarihine adını yazdıran, halter alanında ülkemize gurur dolu şampiyonluklar armağan eden Naim Süleymanoğlu, her zaman sevgi ve saygıyla yad edilecektir. Merhum Naim Süleymanoğlu’na Allah’tan rahmet niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine ve spor dünyamıza başsağlığı diliyorum.”


“ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRDI”
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:
“Türk sporunun efsane isimlerinden, dünyaya adını altın harflerle yazdıran olimpiyat şampiyonu milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Olimpiyatlar başta olmak üzere ülkemize ilkleri yaşattığı uluslararası organizasyonlarda şanlı ay-yıldızımızı göndere çektirerek İstiklal Marşımızı defalarca dünyanın dört bir yanında yankılandıran ve milletimize tarifsiz sevinçler yaşatan milli gururumuz Naim Süleymanoğlu’na Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve yakınlarına sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.”
Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe kulüpleri de Süleymanoğlu için internet sitelerinden başsağlığı mesajı yayımladı.
Siroza bağlı karaciğer yetmezliğine bağlı olarak 28 Eylül’den bu yana Memorial Ataşehir Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gören ve 6 Ekim’de de Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ile ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla karaciğer nakli olan Süleymanoğlu, son olarak beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle 11 Kasım’da acil ameliyata alınmıştı.

PAKDEMİRLİ ANLATIYOR
Dönemin Turgut Özal kabinesinde Hazine’den sorumlu Bakan ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Pakdemirli, “www.egedesonsoz.com” sitesindeki yazısında, şampiyon haltercinin Türk sporuna kazandırılmasının hikayesini anlattı. Türkiye’nin halterdeki başarılarının bilinmeyen mimarlarından birinin de rahmetli Özal olduğunu vurgulayan Pakdemirli, Süleymanoğlu’nu getirmek için kendisiyle bile tartıştığını söyledi.

Pakdemirli, Naim Süleymanoğlu hakkında Özal’la arasında geçen diyaloğu şöyle aktardı: “Bir gün beni çağırdı, ‘Bulgaristan’da Türk soyundan gelme halterci bir çocuk var. Türkiye’ye gelmek istiyor, ancak Bulgarların ekonomik durumları çok zayıf. Aradaki kimse, onlara 7 milyon dolar verdiğimiz takdirde halterciyi bize vereceklerini söylemiş. Bana bu parayı verir misin?’ dedi. Ben hemen reddettim, ‘Bu kadar parayla 100 köyün içme suyunu hallederim.’ dedim. Beni karşısına aldı, ‘Bak, bu arkadaş Türk formasıyla olimpiyatlara katılacak ve çok büyük ihtimalle birinci olacak. O takdirde bayrağımız göndere çekilirken İstiklâl Marşımız çalınacak. Bu anı, dünyada milyonlarca kişi seyredecek. Bu bize bir fırsattır. Bu kadar küçük bir paraya, böyle büyük ve etkili reklam yapma imkânı her zaman karşımıza çıkmaz. Sen bir düşün, ondan sonra kararını ver.’ dedi. Rahmetli, bu argümanıyla beni hemen ikna etti. Dediği oldu, halterde dünya şampiyonluğu kazandık…

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here